Jak widzą i jak będą widzieć Polacy w ciągu najbliższych lat?

Polska, jak cały świat, musi przygotować się na wzrost liczby osób zmagających się z chorobami wzroku, ze szczególnym uwzględnieniem chorób siatkówki, które są główną przyczyną utraty wzroku u osób starszych. 

Odnosząc się do zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej Wydział Nauk o Zdrowiu WUM opracował dokument Jak widzą Polacy – policy brief, w którym opisuje najważniejsze wyzwania z perspektywy zdrowia publicznego koncentrując się na aspektach systemowych. Szczególna uwaga poświęcona jest tematowi wczesnego diagnozowania chorób siatkówki (AMD – zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, DME – cukrzycowy obrzęk plamki). 

Dostęp do nowoczesnego leczenia, jaki zapewnia aktualnie program lekowy, nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, jeśli pacjenci będą późno diagnozowani w zaawansowanym stadium choroby. Rozwiązanie tego problemu wymaga kompleksowego podejścia uwzględniającego zarówno zmiany systemowe, jak i podnoszenie świadomości pacjentów w zakresie wczesnych objawów i sposobu ich diagnozowania. 

Dokument został opracowany przez dr hab. Filipa Raciborskiego oraz dr Annę Kłak przy wsparciu Konsultanta Krajowego ds. okulistyki prof. Marka Rękasa. 

Jak widzą Polacy – policy brief